Yaşlı İnsanlar İçin En Sağlıklı Sebze Belli Oldu: C Vitamini ve Bol Miktarda Sağlıklı Lif İçeriyor

Sağlık sorunlarımızın büyük bölümü ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Daha diri bir vücut ile az hastalanmak için yapılması gereken temel şey ise düzenli egzersiz ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı.

Sağlıklı beslenme zararsız yiyeceklerden uzak durmanın yanı sıra, sağlıklı gıdaları düzenli olarak tüketmekten geçiyor. Yapılan araştırmalar, ileri yaşlı insanlar için en sağlıklı besinin lahana olduğunu ortaya çıkardı.

Uzmanlara göre özellikle emekli insanların beslenmelerine beyaz lahanayı mutlaka dahil etmeleri gerekiyor. Taze, turşuluk, haşlanmış ya da salamura edilmiş şekilde farklı türlerde tüketilebilen bu yiyecek, c vitamini deposu ve zengin bir lif kaynağı.

SİNDİRİM SORUNU YAŞAMAMAK İÇİN BU ŞEKİLDE TÜKETİN

Uzmanlar, lahanayı salata gibi tüketmeniz halinde sindirim sorunları yaşayabileceğinizi belirtirken, bu durumlarda lahananın fermente edilmesini ya da haşlanmasını tavsiye ediyor. Beyaz lahana, özellikle sonbahar mevsiminde almamız gereken bol miktarca c vitamini içerir.

Vücudun soğuk algınlığından ve viral enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca lahana, bağırsak sağlığı için gerekli olan birçok sağlıklı lif ve diyet lifi bakımından da zengindir.

Lahana turşusundan bahsedecek olursak, bağırsak mikroflorasının iyileştirilmesine ve faydalı bakterilerle zenginleştirilmesine yardımcı olacaktır.

Lahana turşusu sırasında süt ürünlerinin fermente edilmesine benzer bir süreç meydana gelir. Lahana turşusu sadece bitki formunda bulunan bir çeşit probiyotiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x